Znaki zodiaku

Trudno jest określić czas kiedy powstały znaki zodiaku i dlaczego tak się stało. Pomysł, żeby podzielić roczną drogę Słońca wśród gwiazd na 12 równych części po 30 stopni każda prawdopodobnie wziął się z dwunastomiesięcznego kalendarza, który obowiązywał w Babilonie.

Zodiak podzielono na 12 znaków i zaczął obowiązywać około 500 r p.n.e.
Astronomowie nadali znakom zodiaku nazwy pochodzące od gwiazdozbiorów, zapewne dlatego, że wypadały one w sporym przybliżeniu na tle tych gwiazdozbiorów. Już wtedy starożytni mędrcy musieli mieć jakieś pojęcie o astrologii, skoro trafnie dobierali nazwy. Nie przypuszcza się, że nazwy gwiazdozbiorów powstały adekwatnie do tego, co można było zaobserwować na niebie. Wnioskuje się natomiast, że starożytni nazwali je symbolicznie od konkretnych wydarzeń z ich życia, które miały miejsce wówczas, gdy Słońce, Księżyc czy inna planeta znajdowała się na tle danego gwiazdozbioru. Sądzi się także, że nazwy te powstały ze względu na szczególne cechy ludzi, którzy rodzili się w tym czasie, np. ci, którzy urodzili się gdy jakaś planeta przebywała na tle danego gwiazdozbioru są dumni jak lwy, lub inni związani z inną grupą gwiazd są zawzięci niczym skorpiony.

Znaków zodiaku jest 12, bo starożytni podzielili pas zodiakalny na równe odcinki po 30 stopni tak, żeby się dobrze liczyło. Nie zawsze jednak konstelacje mieściły się w tych trzydziestu stopniach. Nie stanowiło to jednak problemu, bo żaden astrolog nie posługuje się gwiazdozbiorem, lecz zodiakiem. Gwiazdozbiór ulega zmienia, a zodiak nigdy. Gwiazdozbiorów w ogóle nie bierze się pod uwagę, bo one zawsze będą ulegać precesji. Astrologowie do swoich wyliczeń używają zodiaku, który nigdy się nie zmienia, a narzędziem jest horoskop.

Wiedza o znakach zodiaku jest bardzo powszechna, ale stanowią one jedynie punkt wyjścia w astrologii. Astrolog, który tworzy horoskop dla danej osoby musi mieć pewne informacje o niej. Oprócz danych dotyczących daty urodzenia, godziny potrzebuje także współrzędne geograficzne. Takie dane pomagają stworzyć unikalny schemat uwzględniający pozycję Słońca, Księżyca i innych planet w chwili urodzenia danej osoby, a także zależność między nimi. Układ planet w chwili urodzenia określa potencjał i słabości. Na podstawie tych wszystkich wiadomości astrolog może stworzyć horoskop dla danej osoby.

Znaków zodiaku jest 12 - jednym z nich jest Waga

Znaków zodiaku jest 12 - jednym z nich jest Waga

Istnieje 12 znaków zodiaku: baran, byk, bliźnięta, rak, lew, waga, strzelec, ryby, panna, wodnik, skorpion, koziorożec. W zrozumieniu znaków zodiaku pomagają podziały żywiołów i jakości. Każdy znak jest przyporządkowany do jednego z czterech żywiołów i do jednej z trzech jakości. Wyróżniamy cztery żywioły:

  • ogień,
  • ziemia,
  • powietrze
  • i woda.

Dzielą one zodiak na cztery trygony. Do trygonu ognia należą baran, lew, strzelec. Do trygonu ziemi należą byk, panna, koziorożec. Do powietrza należą bliźnięta, waga i wodnik, a do trygonu wody należą rak, skorpion, ryby.

Cztery żywioły istnieją w tych trzech jakościach. Jakości te wskazują sposób działania żywiołu, do którego należy dany znak. Każdy znak zodiaku ma swój żywioł i swoją jakość. Dzięki temu tworzy unikalną kombinację tych elementów a na ich podstawie astrolog może wiele powiedzieć na temat danej osoby, o jej cechach charakteru, psychiki, cechach osobowości, umysłu, uczuć. Dzięki przenikającym się podziałom każdy znak ma charakterystyczne cechy.

Baran symbolizuje moc wiosny, początek przełomu i życia. Baran odznacza się energią, inicjatywą, odwagą i aktywnością.
Byk jest symbolem macierzyństwa. Odznacza się stanowczością i praktycznością.
Bliźnięta są symbolem żądzy wiedzy, wszechstronności, ruchliwości i aktywności. Cechy znaku to ruch, szybkość, nauka i wiedza, uzdolnienia językowe.
Rak reprezentuje obronną i macierzyńska siłę. Cechy raka to uczucie, bezpieczeństwo, odpowiedzialność, zmienność, częste wycofywanie się z planów.
Lew jest symbolem przyziemności i rozrzutności, ale także wielkoduszności i stanowczości. Cechy lwa to odwaga, niezależność, władczość i witalność.
Panny to osoby zorganizowane i utalentowane. Ich cechy to spokój, dobroć, kontrola.
Waga stale poszukuje w życiu harmonii i równowagi. Cechy wagi to kontakt, przebojowość, sprawiedliwość, kontrasty.
Znakiem rozpoznawczym skorpiona jest tajemniczość. Nigdy nie ujawnia jaki jest naprawdę. Charakteryzuje się charyzma i siłą walki. Jego cechy to regeneracja, opór, powaga, intuicja, sprawiedliwość.
Strzelce bywają pochopne w tym co robią i mają dogmatyczne myślenie. Ich cechy to ambicja, wolność, niezależność, uznanie, odpowiedzialność.
Koziorożec to utalentowana, sumienna i praktyczna osoba. Cechy tego znaku to sumienie, miłość, stałość, intuicja, bezpieczeństwo.
Wodnik charakteryzuje się wiedzą i doświadczeniem. Jego cechy to wiedza, zdecydowanie, przyjemności, posiadanie.
Natura ryb to intuicja, uczucia, kobiecości wrażliwość. Cechy ryb : wyczuwanie się, urozmaicenia, spokój i stabilizacja, miłość, fantazja, marzenia, zaufanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*